AWS vs klasičtí poskytovatelé hostingových služeb

Komu by se ještě chtělo starat o hromady železa, řešit aktualizace, investovat nemalé částky do hardwaru… prostě fungovat na on-premise, když může využít služeb datových center a cloudových služeb? Všichni teď mluví o AWS, ale víte, jaká je ta přidaná hodnota, která je odlišuje od klasických poskytovatelů hostingových služeb?

hosting

Datová centra jsou základ, ale když chcete něco víc…

Nejprve se pozastavme nad tím, co je datové centrum. Je to specializovaná budova, nebo komplexní areál, ve kterém se nachází počítačové servery a kde je zajištěn jejich nepřetržitý provoz a maximální zabezpečení.


Datová centra využívají klasičtí poskytovatelé hostingových služeb (například Wedos či Forpsi) i cloudové systémy (AWS, Azure, Google). Ale zásadní rozdíl je v šíři poskytovaných služeb mezi AWS a klasickým poskytovatelem hostingu. Tak se na to pojďme podívat.

Hosting u klasického poskytovatele nebo AWS

Pro běžné poskytovatele hostingových služeb je hlavním gró to, že nabídnou zákazníkům hostování serverů. Zajistí, aby jednotky běžely bez poruchy a obstarají základní monitoring či správu firewallu. A tím jejich nabídka služeb mnohdy končí. 

To samé zvládne EC2 od AWS. Ale EC2 je jen jednou ze stovek služeb, které vám AWS může nabídnout. 

Jak si vede AWS cloud v porovnání s klasickými poskytovateli hostingu co se týče kvality, nebo třeba dostupnosti? Přečtěte si následujících šest bodů a budete v tom mít jasno.

1. Poskytovatelé hostingu nenabízí automatizované vytváření zdrojů

U běžných poskytovatelů hostingu se můžete ocitnout ve chvíli, kdy potřebujete vytvořit například novou serverovou jednotku, závislí na osobě na druhé straně. To znamená, že musíte vzít telefon a někam zavolat, napsat email, či vytvořit požadavek ve webovém rozhraní. Tím ale samozřejmě vzniká časová prodleva (od zadání požadavku až po jeho konečné splnění).

V AWS je veškeré vytváření služeb či zdrojů plně automatizované, což vám dává při tvoření architektury obrovskou flexibilitu. Od prvotní myšlenky, že vytvoříte novou serverovou jednotku a připojíte se k ní skrz RDP (vzdálenou plochu) či SSH (vzdálený přístup přes příkazovou řádku) vás dělí pouze několik minut. Veškerá správa vašeho portfolia AWS probíhá v propracovaném webovém rozhraní, případně můžete využít pokročilejších technik jako je ovládání přes konzoli (AWS CLI) anebo IaaC (Infrastructure as a Code).

2. Výpadek? Opravdu se s ním musí počítat?

Amazon se ve smlouvě o úrovni služeb (SLA) zavazuje, že vaše instance poběží 99,5 % času (to představuje výpadek jen pár hodin za rok). Pokud bude výpadek delší, dostanete slevu v procentech. A co je důležité, s cloudem máte díky možnosti nastavení automatického zálohování jistotu, že i když by jedno z datových center vypadlo, o svá data nepřijdete a navíc ho během chvíle nahradí jiné.

Klasický poskytovatel hostingu takovou dostupnost nenabízí a výpadky jsou častější. Je to celkem logické – menší společnosti mají samozřejmě menší centra a od toho se odvíjí i menší rezerva výkonu.

3. A co více geologicky oddělených míst?

Představte si, že máte kritickou aplikaci s vysokou dostupností a server hostovaný v datacentru v Praze. Ale co když budou v Praze povodně, nebo se stane jiná živelná pohroma? V tom případě potřebujete, aby server běžel ve více lokacích. To ale běžný poskytovatel hostingu často nemůže zajistit.

V AWS Cloudu je nasazení serverů velmi jednoduché a uděláte si to sami. Nemusíte nikam psát ani volat. I proto je Amazon ideální poskytovatel i pro takové giganty jako je Netflix, který má uživatele po celém světě, kteří chtějí službu dostupnou rychle a bez ohledu na to, kde právě jsou (a kde právě řádí přírodní živly).

4. U klasických poskytovatelů hostingu nemáte pod palcem konfiguraci (například firewallu)

Chcete hostovat svůj web na webovém serveru? V tom případě vám ale poskytovatel musí povolit porty, což pro vás opět znamená, že musíte někam zavolat, napsat a doufat, že to poskytovatel nastaví tak, jak potřebujete. A když si to mezitím rozmyslíte, můžete volat znovu…
V Amazonu jste pánem veškeré síťové konfigurace vy sami. Využíváte k tomu službu VPC, která umožňuje vytvoří kompletní virtuální sítě včetně správy směrovacích tabulek či přístupových listů.

5. Potřebujete pružnost?

Chcete pokročilý backup (automatizované zálohování dat napříč všemi službami), spravovaný monitoring, hromadnou správu instancí, auditing?
I tady platí, že za kvalitu se platí, takže i když Amazon vychází nakonec o něco dráž, nabízí mnohem víc možností a je pružnější než běžný poskytovatel hostingu.

6. S cloudem vykryjete špičky

Potřebujete jistotu, že ve chvíli, kdy vzrostou požadavky na službu (typicky u e-shopů před Vánoci, během Black Friday) zvýší se i její dostupnost?

Amazon, na rozdíl od vlastního nebo dedikovaného serveru s omezeným výpočetním výkonem, nabízí možnost škálování. Tak nebudete platit za zbytečně naddimenzovaný nebo naopak padající a nespolehlivý systém. Výkon si zvýšíte pouze v tu chvíli, kdy to opravdu potřebujete. Tím zajistíte optimální dostupnost vašich služeb za optimální náklady.

Slovo závěrem

Hosting serverů je hlavní činností klasických poskytovatelů hostingu, ale v případě AWS je hosting serverů jedna z mnoha služeb, kterou nabízí. Takže ten hlavní rozdíl spočívá v tom, co všechno vám cloud nabídne navíc. A jak vidíte, není toho zrovna málo.

Nespokojte se s málem